ابعاد تروریسم بین المللی و نقش پلیس در مبارزه با آن

نوع مقاله : عنوان و چکیده و متن مقاله

نویسنده

کارشناس مترجمی عربی معاونت پژوهش دانشگاه علوم انتظامی.

چکیده

تروریسم پدیده­ای است که در قرن بیستم شروع شد و با شروع هزاره سوم، تروریسم ابعاد وسیع­­ تر و جهانی پیدا کرده است و آثار مخرب سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن تمام دولت­ ها و کشورها را در بر گرفته است. این پدیده شکل­ های متعدد به خود پیدا کرده است: کشتار دسته جمعی، هواپیماربایی، گروگان­ گیری، انفجار بمب و ... .
در این مقاله که حاصل مطالعه مرکز تحقیقات و پژوهش­ های امنیتی و اجتماعی امارات متحده عربی است، به مباحث و موضوع­ های متعددی می­ پردازد: تعریف، مفاهیم و ابعاد تروریسم، خصوصیات شخصیتی تروریست­ ها، مهم­ترین سازمان­ های تروریستی بین­ المللی و منطقه­ ای شامل سازمان­ های اسپانیایی باسک، پرچمداران سرخ ایتالیا، ارتش سرخ ژاپن، شتیرون اسرائیل، بادر ماینهوف آلمان، همچنین به کنوانسیون­ ها و قراردادهای بین­ المللی در زمینه تروریسم، و محکومیت تروریسم نیز می­ پردازد.
سپس مقاله نقش پلیس در کنترل و مبارزه با تروریسم را بررسی می­ کند و در ادامه به روش­ های پیشگیری از تروریسم مانند: حفظ امنیت مرزهای کشور و حفاظت از شخصیت­ های مهم، حفاظت از تأسیسات و ساختمان­ های مهم و نقش آموزش در مبارزه با تروریسم می­ پردازد. در آخر، توصیه­ های کاربردی برای مقابله با تروریسم نیز ارائه شده است.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

.

نویسنده [English]

  • . .